Proszę czekać...
zamknij

Maszyny i urządzenia transportowe w magazynach

Prawdopodobnie najbardziej znanymi urządzeniami transportowymi kojarzącymi się z magazynami są wózki widłowe. Należą one do szerszej grupy wózków jezdniowych, które służą do przemieszczenia partii zapasów w czasie wykonywania prac ładunkowych i magazynowych.


Istotne jest bowiem nie tylko szybkie i sprawne przemieszczenie się po samym magazynie, ale także obsługa dostaw do i z magazynu. Do tych celów wyróżnia się wózki jezdniowe z napędem elektrycznym lub spalinowym, podesty ruchome samojezdne, wózki bez napędu, oraz wózki unoszące i podnośnikowe. To jaki z nich zastosować w danym magazynie, zależy od przepustowości oraz charakteru składowanych produktów.

Zaletą wózków podnośnikowych jest to, że potrafią one dokonywać manipulacji przestrzennych nie tylko w pionie, ale także w poziomie, czym różnią się od wózków unoszących. Stanowią one najpopularniejszy środek transportu w operacjach magazynowych. Korzystanie z nich wymaga często udziału elementów pomocniczych, takich jak palety, skrzynio palety, czy różnego rodzaju pojemniki.

Jednak nie tylko wózki służą do transportu wewnątrzmagazynowego. Kolejnymi urządzeniami są dźwignice, wykorzystywane głównie do podnoszenia i przenoszenia najcięższych produktów. Dźwignice dzielą się na proste i złożone, które poza samym podnoszeniem i przenoszeniem, są w stanie przemieszczać się, zmieniać stopień wysięgu, czy posiadać mechanizmy obrotu.

Najpopularniejsze z nich to żurawie, ale wyróżniamy też ładowarki teleskopowe (najlepiej spalinowe), podnośniki, ciągniki, wciągniki i suwnice. Jeszcze innymi urządzeniami do przemieszczania i przeładunków towarów są przenośniki. Ich charakterystyczną cechą jest to, że doskonale spisują się w przypadku partii małych bądź delikatnych produktów. Wyróżnia się przenośniki taśmowe, wałkowe, łańcuchowe, ślimakowe, kubełkowe, ślizgowe itp., a każde z nich mogą być stacjonarne lub samojezdne.

Zobacz:

Właśnie tak w ogólnym zarysie wyglądają urządzenia transportowe, które w zależności od charakteru magazynu, mogą wpływać na jego wydajność.