Proszę czekać...
zamknij

Pięknie ściany i ich kolory

Do pomalowania naszego pokoju niekoniecznie potrzeba ekipy budowlanej. Jeśli nie mamy do obsłużenia wielu ścian, wystarczy nam wałek oraz nieco wolnego czasu. Jednak zawsze warto skonsultować się z jakimś dekoratorem wnętrz, aby mieć pewność, że kolory ścian, jakie sobie dobierzemy, będą nam odpowiadać i nie zniszczą zarazem nam zdrowia psychicznego.

Jak dobierać kolory ścian?

Malowanie nie jest czynnością szczególnie trudną, jednak dobieranie kolorów powinno zostać zawsze gruntownie przeprowadzone. Czynniki, jakie będziemy uwzględniać przy naszej pracy to:
  • Naświetlenie pokoju
  • Powierzchnia pokoju
  • Rodzaj farby do ścian
  • Kolory mebli
W przypadku naświetlenia pomieszczenia niebagatelną rolę pełni to, jakie kolory ścian wybierzemy. Ponieważ światło południowe zawsze jest cieplejsze, pomalowanie pokoju na chłodne kolory może optycznie nieco wychłodzić nam pokój. Natomiast powierzchnia pokoju również ma wpływ na to, jakie kolory będziemy do niego dobierać. Ciemne barwy nie sprawdzą się na niewielkich powierzchniach, ponieważ optycznie sprawią, że będą wyglądać na jeszcze mniejsze. Natomiast rodzaj dobranej farby ma znaczenie na to, jak będzie odbijało się światło od kolorów ścian. Farby akrylowe błyszczą w słońcu, natomiast farby lateksowe sprawiają, że kolory ścian wydają się matowe. Również barwa mebli wpłynie na to, jak będzie wyglądać cały pokój po pomalowaniu. Jeśli mamy na przykład czerwone meble, jak kanapy czy regały, zielony kolor będzie im przeciwstawny, przez co będzie wszystko wyglądało harmonicznie.